HISTORIE SBORU

Místní hasičská jednota byla založena na ustavující schůzi na svátek Tří kralů, 6. ledna 1908. Stalo se tak v období rozmachu spolkového života a zřejmě podle vzoru okolních obcí Říčan, Přibyslavic, Velké Bíteše a jiných. První předsedou spolku se stal řídící učitel Antonín Šíma, prvnim náčelníkem pan Jakub Kolka z č. 15 (nynější dům pana Dvořáka), prvním zapisovatelem p. učitel Hubert Přibyl, bytem u Plaisnerů č.p.98 a konečně prvním zbrojmistrem p. Adolf Čiháček z domu ve Vývozu.

Zakládající členové 1908

Ze zápisů z prvních roků činnosti lze vystopovat, s jakými se potýkali starostmi. Dělali sbírky na koňskou stříkačku,pomýšleli na hasičskou zbrojnici, na pořízení stejnokrojů, ale hlavně na pravidelný výcvik. Nová stříkačka byla slavnostně pokřtěna v červnu 1908. Pokřtil ji sám opat rajhradský a kmotrou byla milostivá paní lesní z Lesního Hlubokého. Hasičskou zbrojnici si upravili z klášterního stavení (říkalo se mu flusárna). Později zakoupil tuto budovu spolek záložny a kampeličky v Domašově, který ji ve 30 letech opravil a mimo hasičů se zde vařilo povidlí, dělala povřísla a byl zde sklad výkupního družstva. Budova přešla v roce 1958 do majetku obce a téhož roku byla rekonstruována. Hospodářská část předělána na spolkovou místnost a přistavěn sklad na uhlí a záchod. Další přestavba provedena v roce 1981, kdy byla levá část budovy zvýšena a rozšířena. Touto přestavbou byla budova vzhledově dosti narušena, proto bylo v roce 1994 přistoupeno k zastřešení rovné střechy nad novou částí střechou sedlovou a v roce 1995 přistoupeno k vybudování skautské klubovny v půdním prostoru. Též obnoveny venkovní fasády, provedeny nátěry a znovu umístěn sv. Florián jako patron hasičů. Činnost domašovských hasičů byla dvakrát narušena světovými válkami, zvláště pak válkou první 1914 - 1918. Přesto se slavilo 10leté výročí sboru v červenci 1918, v posledním roce války. Při nahlédnutí na jména , která se v období 90 roků u hasičů vyskytovala, je vidět, že se často členství dědilo z pokolení na pokolení. Pro zajímavost uvádíme jména Čiháček, Drábek, Ustohal, Kozel, Horňanský, Popelka, Trnka, Králík, Sedlák a jiní. Jako každý spolek, tak i domašovští hasiči zažívali období rozkvětu, ale také stagnace. Od prvopočátku se silně angažovali v kulturním dění obce. Ať to byly tradiční plesy, ostatkové, pouťové a jiné zábavy, ale v létech dvacátých a třicátýchtéž velmi čilá činnost divadelní. To je však již skutečně dávno. Technika hasičského sboru se vyvíjela v souladu s technickým pokrokem. Ruční stříkačka byla nahrazena postupně celou řadou stojních stříkaček. První byla strojní stříkačka na autě Gräf - Stift v roce 1939.

Předávání nové požární autostříkačky značky Gräf - Stift.

Tak šel čas s naší technikou

• 1945 - PPS 8 strojní stříkačka
  • 1953 - PPS vozidlo Praga RN
  • 1957 - PPS 16 vozidlo Wikov a T805
  • 1977 - PPS 12 vozidlo Praga
  • 1979 - CAS 25 cisternový vůz Škoda 706
  • 2006 - CAS 32 cisternový vůz Tatra 148
  • 2009 - VEA vozidlo Lada Niva
  • 2021 - CAS 20 cisternová automobilová stříkačka Tatra Terra T815.2

CAS 25 Škoda 706

CAS 32 Tatra 148 ( 2007-2021 )

Nutno se též zmínit o sloučení domašovských hasičů s říčskými v roce 1960. V uvedeném roce se sloučila obec Domašov s Říčkami a též všechny spolky. I když jsou obce od roku 1990 opět samostatné, záchranný hasičský sbor je stále společný pro obě obce. Za dobu činnosti se vystřídala celá řada předsedů, z těch posledních budiž jmenován Josef Kozel, Josef Smejkal, Jan Řezanina, Josef Horňanský, Ferdinand Šrámek, Antonín Limberk, Karel Kéda, Jiří Neček a další. Také jednatelů byla celá řada a tak jen z těch posledních: učitel Jaroslav Brychta, učitel Rudolf Kuchař, Karel Vaverka, Jiří Trnka, Jaroslava Plaisnerová. Ve stoleté historii nelze nevzpomenout též ženská družstva. První bylo ustaveno těsně před válkou v roce 1938 a druhé koncem šedesátých let. V současné době má místní organizace pouze jednu členku.

Ve dnech 27. - 28.6. 2008 oslavila naše organizace 100leté výročí. V pátek 27.6. se uskutečnila slavnostní schůze s výstavou současné techniky a malé fotogalerie z historie sboru, také se zde předávali Čestné uznání a vyznamenání zasloužilým členům. Sobotní den byl zahájen průvodem hasičské techniky, trasa vedla z Domašova k rybníku Bahňák, kde se konaly závody v požárních útocích. Celé oslavy byly zakončené taneční zábavou, kde byl i mimo jiné k vidění ohňostroj. V roce 2018 náš sbor oslavil další výročí a to 110 let od založení. Oslavy započaly v pátek 22.6.2018 slavnostní schůzí v Restauraci U Rybníka. Od starosty Okresního sdružení hasičů Brno-venkov Josefa Garguli jsme obdrželi čestnou stuhu na náš prapor, také se předávali Čestné uznání a vyznamenání. V sobotu 23.6.2018 sbor uspořádal netradiční soutěž v požárním útoku na fotbalovém hřišti v Říčkách. Celé oslavy byly zakončeny večerní zábavou na starém kluzišti v Domašově.
 Poslední největší událost našeho sboru bylo pořízení úplně nové hasičské cisterny. Dne 19.11.2021 nám byla slavnostně předána firmou THT Polička cisternová automobilová stříkačka na podvozku Tatra Terra T815-2 .
Její pořizovací cena byla bez mála 7 500000 Kč , mimo dotací se musela nemalou částkou  3 000000 Kč podílet také obec Domašov. Je to pro naši zásahovou jednotku velký posun v před.
  Bylo by možno ještě dlouze psát. Zároveň je však nutno konstatovat, že po 110 letech je záchranný hasičský sbor v Domašově stále živou organizací, která ve snaze náplně hesla ,,Bohu ke cti, bližnímu ku pomoci" se snaží především ochraňovat majetek a zdravý svých spoluobčanů, ale též se stará každoročně o sběr železného odpadu a přispívá ke kulturnímu životu v obci.

Sbor dobrovolných hasičů Domašov-Říčky má k 1.1.2021  49 členů,