Sbor dobrovolných hasičů

Sbor dobrovolných hasičů (SDH) je obecné označení dobrovolnického hasičského sboru a zároveň součást názvu většiny konkrétních dobrovolných hasičských sborů.

V mnoha zemích dobrovolné sbory doplňují činnost profesionálních hasičských sborů a činnost hasičských útvarů průmyslových a podobných firem. V Česku příspěvkové profesionální sbory tvoří dohromady Hasičský záchranný sbor České republiky, dobrovolné sbory jsou právně samostatné nebo jsou organizačními složkami občanských sdružení (Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, Česká hasičská jednota, Moravská hasičská jednota) a jako subjekty se nepodílejí na zásahových a likvidačních pracích při řešení mimořádných událostí. K mimořádným událostem vyjíždějí jednotky sborů dobrovolných hasičů (JSDH), které zřizují obce nebo podniky jako svou organizační složku.

První sbor dobrovolných hasičů na území Rakouského císařství, jehož součástí bylo i Česko, resp. České království, byl Sbor dobrovolných hasičů Zákupy, vytvořený roku 1850. Tento sbor byl složen převážně z německých občanů Zákup.První ryze český sbor dobrovolných hasičů vznikl ve Velvarech, na přelomu roku 1863 a 1864. (Domašov 1908)

SDH Domašov-Říčky

SDH Domašov-Říčky má aktuálně 49 členů (1.1.2021). Sbor se po celý rok především podílí na kulturním životě v obci, spolupracuje se zásahovou jednotkou Domašov a samozřejmě je nápomocný obci v pořádání různých kulturních akcí nebo brigád. Mezi každoročně pořádané akce patří ples konaný společně s obcí Domašov, jarní a podzimní sběr železného odpadu,rybářská soutěž,,Domašovský kapřík", Letní rocková noc, netradiční soutěž v požárním sportu ,,Memoriál Ferdinanda Šrámka" , pálení čarodějnic, nově ,,Dětský hasičský den". Naši členové se také rádi účastní akcí pořádané okolními spolky jako je například ,,Memoriál Josefa Pavlíčka" nebo ,,Říčanská plíce" v obci Říčany,Dětský den v obci Javůrek. Ochotně se dostavujeme i na slavnostní události ostatních sborů.

SDH Domašov-Říčky prošel v poslední době věkovým omlazením. Máme radost z toho, že dokážeme do našich řad přilákat nové mladé bratry a sestry. Nyní se pomalu formuje nové závodní družstvo, které nás bude reprezentovat na okrskových soutěžích v požárním sportu. V poslední době se často hovoří o založení družstva žen a hasičského kroužku pro nejmenší. Zatím se řeší  to, kdo by byl ochoten dělat vedoucí těchto družstev a jestli bude o tuto činnost vůbec zájem. Veškeré aktivity spojené s činností SDH vyžadují spoustu volného času, který musí členové třeba i na úkor svých rodin obětovat. Také nemohu opomenout bratry a sestry kteří již nejsou mezi námi, tímto jím vzdáváme velké DÍKY za jejich přínos našemu sboru.

ČLENOVÉ VÝBORU

Tranda Milan starosta SDH